Polscy lekarze postawili na nogi sparaliżowanego mężczyznę

Paź 21, 2014 by

Polski przełom w medycynie

Paralysed man Darek Fidyka walks again after pioneering surgery

Polski przełom w medycynie. Prawdopodobnie dzięki nowatorskiej operacji przeprowadzonej we Wrocławiu, sparaliżowany od pasa w dół mężczyzna odzyskał czucie w nogach, a nawet z pomocą chodzika może zrobić samodzielnie kilka kroków. Polskim lekarzom pomagali specjaliści z Londynu i dwie brytyjskie fundacje.
Sukces operacji został nawet nazwany w brytyjskiej prasie za osiągnięcie ważniejsze od wylądowania pierwszego człowieka na Księżycu. 38-letni Dariusz Fidyka jest pierwszą osobą na świecie, która odzyskała czucie w kończynach po całkowitym sparaliżowaniu.
Po brutalnym ataku kilka lat temu mężczyzna miał całkowicie przerwany rdzeń kręgowy. Nie czuł w nogach zupełnie nic i nie mógł nimi w ogóle poruszać. Do regeneracji przerwanego rdzenia kręgowego wykorzystano tak zwane glejowe komórki węchowe. Zwykle pomagają one w odradzaniu się neuronów – to dzięki nim człowiek po przeziębieniu odzyskuje zmysł powonienia.

Lekarze z zespołu światowej sławy lekarza Pawła Tabakowa z Kliniki Neurochirurgii Uniwersytetu Medycznego imieniu Piastów Śląskich we Wrocławiu musieli więc najpierw pobrać z mózgu zdrową tkankę, tak zwaną opuszkę węchową. Potem namnożyli odpowiednie komórki i po dwóch tygodniach wszczepili je razem z fragmentem nerwu pobranego z nogi pacjenta w miejsce przerwanego rdzenia. Po kilku miesiącach mężczyzna zaczął powoli poruszać nogami. Dziś jeździ samochodem i – przy użyciu odpowiedniego sprzętu – jest w stanie o własnych siłach zrobić kilka kroków. Lekarze mają nadzieję, że w przyszłości dzięki urządzeniom ortopedycznym być może będzie on mógł nawet poruszać się samodzielnie po mieszkaniu i jeździć do pracy.

Zdaniem sceptyków, jedna operacja to za mało, aby udowodnić skuteczność zabiegu. Ale według entuzjastów, takie przeszczepy teoretycznie mogą być w przyszłości szansą dla innych sparaliżowanych ludzi.

Specjalną publikację zamieści dziś pismo „Cell Transplantation”.

W badaniach pomagał brytyjski prekursor tego typu badań, profesor Geoffrey Raisman z londyńskiego uniwersytetu UCL. Film o operacji i rehabilitacji pacjenta wyemituje dziś wieczorem telewizja BBC w programie Panorama.

Badania i rehabilitację wspomagały finansowo fundacje Nicholls Spinal Injury Foundation oraz UK StemCell Foundation.

Założyciel NSIF David Nicholls, którego syn Daniel został sparaliżowany w 2003 roku, powiedział, że ma nadzieje, że ta operacja przyczyni się do pomocy innym na całym świecie. – Paraliż to coś, o czym większość z nas nie wie zbyt wiele, bo nie ma z tym do czynienia. Jednak widok dziecka, leżącego bez ruchu w łóżku – dziecka, które nie może się w ogóle ruszać i wie, że nigdy już nie będzie chodzić to najbardziej niszczycielski widok dla rodzica – powiedział.

O operacji piszą dziś na pierwszych stronach brytyjskie gazety „The Times” i „The Independent”.

Źródło: WP.PL/IAR/The Guardian

Related Posts

Share This

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.