Historyczny skok Polaków w rankingu FIFA

Paź 13, 2014 by

PAP/Bartłomiej Zborowski

Od wielu lat Polska dołuje w rankingu FIFA. Brak eliminacji do Euro 2012, słaby występ na Mistrzostwach Europy, które organizowaliśmy oraz przegrane eliminacje do Mistrzostw Świata w Brazylii odbiły się czkawką na pozycji naszej reprezentacji. Ale wygrana z Niemcami zmieni tę sytuację i zapewni Polsce długo oczekiwany awans.

Ranking FIFA to narzędzie bardzo umowne, ale wciąż pozostaje podstawowym jeśli chodzi o klasyfikacje reprezentacji. Polacy do tej pory mogli z niego żartować – kolejne edycje rzucały naszą kadrę coraz niżej, a wyprzedzały nas egzotycznie brzmiące reprezentacje afrykańskie.

W tym momencie reprezentacja Polski zajmuje dopiero 70. miejsce. Przed nami klasyfikują się takie futbolowe „potęgi” jak Libia, Jordania, Gwatemala czy Uzbekistan. Wszystko wskazuje na to, że biało-czerwoni mają szanse wrócić do czołówki. A przynajmniej do zaplecza futbolowej cywilizacji.

Wszystko dzięki historycznemu zwycięstwu nad Niemcami. Wygrana 2:0 na Stadionie Narodowym dosłownie otworzyła dla Polaków worek z punktami FIFA. Pokonanie liderów rankingu da kadrze Adama Nawałki aż 178 punktów! Żeby zobrazować miarę tego sukcesu warto podkreślić w ostatnim rankingu Polska zgromadziła ich zaledwie 438.

W tym momencie z dorobkiem 614 punktów, Polacy zajmowaliby 41. miejsce. Warto jednak podkreślić, że inne reprezentacje też przecież rozgrywają swoje spotkania i na bieżąco zdobywają punkty. Jeśli jednak Polska pokona Szkocję, to w opublikowanym 23 października rankingu otrzyma 715 punktów i ma szansę awansować do pierwszej czterdziestki.

Z pewnością będzie to największy awans naszej reprezentacji w historii rankingu. Do tej pory był nim skok o dziesięć miejsc w kwietniu 2012 roku.

Zrodlo: sport.wp.pl

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.