Obchody Święta Niepodległości

Nov 9, 2014 by

PilsudskiWe wtorek przypada Święto Niepodległości Polski. Do obchodów 96. rocznicy wyzwolenia Polski przygotowuje się też Polonia w rejonie Nowego Jorku. Zaplanowano podniesienia flagi, msze święte oraz wykłady upamiętniające tę ważną rocznicę.

Uroczystości z okazji Dnia Niepodległości rozpoczynają się już w najbliższą niedzielę, 9 listopada.

O godz. 9:30 w kościele św. Macieja na Ridgewood zostanie odprawiona specjalna msza św. za Ojczyznę połączona z Apelem Poległych. W trakcie nabożeństwa, które odprawi ks. Daniel Rajski, zostaną wystawione poczty sztandarowe, a na ołtarzu pojawi się ziemia z najważniejszych cmentarzy wojskowych, m.in. spod Monte Casino, Narwiku, Katynia, z obozów koncentracyjnych itd.

Z kolei Polski Dom Narodowy i Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP) zapraszają na Greenpoint, gdzie w kościele św. Stanisława Kostki o 11:30 rano odprawiona zostanie msza św. za Ojczyznę. Po nabożeństwie odbędzie się przemarsz pocztów sztandarowych do Polskiego Domu Narodowego przy 261 Driggs Avenue. Tam o 1 po południu rozpocznie się akademia, w ramach której zaplanowano: program patriotyczno-artystyczny z udziałem SWAP, chóru Angelus, harcerzy i Polish American Folk Dance Company.

Również po południu, o godz. 2:30, zostanie odprawiona msza św. za Ojczyznę w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej (Our Lady of Mt. Caramel) na Harlemie. W nabożeństwie, które będzie celebrował ks.Marian Wierzchowski, proboszcz tej parafii, udział weźmie także – prócz Polaków zamieszkujących tę część Manhattanu – konsul Mateusz Stąsiek. Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej znajduje się przy 448 East 116 Street.

Mszą świętą i podniesieniem polskiej flagi Święto Niepodległości obchodzone będzie w niedzielę w Perth Amboy w New Jersey. Tamtejszą uroczystość organizuje zarząd mającego w tym mieście swoją siedzibę Zjednoczenia Polaków w Ameryce. Msza św. za Ojczyznę – godz. 11:15 rano w kościele św. Jana Pawła II przy 490 State Street; podniesienie flagi przy City Hall Circle o 12:30 po południu. O 1:30 po południu natomiast w siedzibie ZPA (218 Grace Street) zaplanowano poczęstunek oraz program artystyczny w wykonaniu uczniów polskiej szkoły.

Na Long Island obchody Dnia Niepodległości organizuje w niedzielę o 2 po południu lokalny oddział KPA we współpracy z Narodowym Klubem Polskim w Hempstead. W programie m.in. koncert chóru męskiego im. Michała Kleofasa Ogińskiego, recytacja wierszy w wykonaniu Tadeusza Turkowskiego – aktora legendarnego Teatru Hybrydy, złożenie wieńca pod pomnikiem bohaterów walczących o wolność Polski. Wystąpią uczniowie z Polskiej Szkoły Dokształcającej im. św. Władysława. W trakcie uroczystości zostaną ogłoszone wyniki i wręczone nagrody konkursu “Co znaczy dla mnie Polska?”. Uroczystości odbędą się w Narodowym Klubie Polskim przy 329 Peninsula Boulevard.
***

W poniedziałek, 10 listopada, na mszę św. z okazji Dnia Niepodległości do katedry św. Patryka na Manhattanie zaprasza nowojorski oddział stowarzyszenia Solidarni 2010. Msza św., podczas której obchodzona będzie również 55. miesięcznica katastrofy smoleńskiej, odprawiona zostanie o godz. 7:30 wieczorem. “Zapraszamy wszystkie środowiska patriotyczne, weteranów, harcerzy, kluby seniora, kluby GP z New Jersey, Filadelfii, Connecticut i Bostonu, parafie i polskie szkoły, ligi morskie i militias, kadetów i związki Polaków, Rodziny Radia Maryja i wszystkich innych, którym leży na sercu dobro Ojczyzny” – piszą organizatorzy. Bezpośrednio po mszy krótki program artystyczny.

Również w poniedziałek, 10 listopada, o 7 wiecz. wieczór poświęcony odzyskaniu przez Polskę niepodległości organizuje KPA, wydział na północne New Jersey. Na spotkaniu, które odbędzie się w siedzibie Bluberries Advertising przy 70 Outwater Lane w Garfield, NJ, gośćmi honorowymi będą lokalni politycy oraz zasłużeni członkowie Polonii, w tym weterani Armii Polskiej. Krótki recital da znana polska skrzypaczka Kinga Augustyn. Dochód ze spotkania przeznaczony zostanie na działalność KPA, wydziału na północne New Jersey (sugerowana donacja: 40 dol.; w ofercie otwarty bar z piwem Żywiec oraz przekąski).
***
Na okolicznościowe odczyty dr. Łukasza Michalskiego z Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) zapraszają Fundacja Kulturalna w Clark, NJ (9 listopada, 5 po południu) i Instytut Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku (10 listopada, 7 wiecz.). W wykładzie pt. “Modele polskiego kształcenia patriotycznego po 1985 roku” dr Michalski mówić będzie na temat form i sposobów kształtowania patriotyzmu młodych pokoleń Polaków po roku 1989 oraz przyczyn zmian, a przede wszystkim zaniechań, w tej sferze.
***
W piątek, 14 listopada, polskie Święto Niepodległości po raz trzeci zostanie uczczone podniesieniem flagi przy budynku władz powiatowych w Hackensack, NJ (One Bergen County Plaza, Piazza). Uroczystość organizowana przez władze powiatowe na czele z county executive Kathleen Donovan we współpracy z KPA, wydział na północne New Jersey rozpocznie się o 12:30 po południu.

“Taki dzień podniesienia flagi dla Polonii i każdej innej grupy etnicznej to prestiż. To dowód na to, że jesteśmy zauważani” – mówi Celina Urbankowska, dzięki staraniom której w 2010 r. zorganizowane zostało pierwsze podniesienie polskiej flagi w Hackensack, NJ.

W trakcie uroczystości, jak co roku, władze powiatu Bergen okolicznościową proklamacją wyróżnią polsko-amerykańskie organizacje. W tym roku zaszczyt ten przypadnie m.in. “Nowemu Dziennikowi”.

“Na tę uroczystość zapraszamy wszystkich – organizacje polonijne oraz indywidualnych przedstawicieli Polonii – mówi Bożena Urbankowska, prezes KPA, wydziału na północne New Jersey. – Im nas będzie więcej, tym ta uroczystość będzie ładniejsza i bogatsza”. Po oficjalnej części podany będzie polski lunch. Organizacje chętne do uczestnictwa w tej uroczystości proszone są o kontakt z Martą Sujdak (201-634-2870).
***
Amerykańska Polonia może również przyłączyć się do akcji “Mamy Niepodległą”, organizowanej przez Muzeum Józefa Piłsudskiego, które kolejny raz umożliwia wysłanie okolicznościowych e-kartek. Akcja polega na bezpłatnym wysyłaniu przez obywateli Rzeczypospolitej okolicznościowych życzeń do bliskich i znajomych z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Od 4 do 11 listopada każdy będzie mógł wysłać okolicznościową e-kartkę za pośrednictwem strony internetowej muzeum www.muzeumpilsudski.pl oraz aplikacji mobilnej przy pomocy smartfona.

Zrodlo:Dziennik.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.