Październik Miesiącem Dziedzictwa Polsko-Amerykańskiego.

Oct 14, 2019 by

Polish American Heritage Month

Pomysł poświęcenia jednego z miesięcy roku promowaniu kultury polskiej w Ameryce narodził się ponad ćwierć wieku temu w Filadelfii, kiedy zainteresowanie naszym krajem w Stanach Zjednoczonych wzmagało się wraz z rosnącą w siłę Solidarnością.

Początkowo polskim miesiącem miał być maj, ze względu na obchodzone wtedy jedno z najważniejszych dla Polaków świąt. Zwyciężył październik, któremu z pięknym majem może i trudno byłoby konkurować, gdyby nie przypadająca na 11. dzień tego miesiąca data śmierci Kazimierza Pułaskiego, polsko-amerykańskiego bohatera wojny o niepodległość USA. Zatem co roku w pierwszą październikową niedzielę obchodzone jest największe polonijne święto na Wschodnim Wybrzeżu – Parada Pułaskiego. Już 7 października 5 Aleją Manhattanu przemaszeruje jej diamentowa, 75. edycja. Jednak nie tylko Nowy Jork świętuje w październiku polskość w Ameryce. W Chicago na przykład odbywa się w tym czasie uroczysty Bankiet Dziedzictwa przygotowywany przez Wydział Stanowy Kongresu Polonii Amerykańskiej.

Polish American Heritage Month to coroczna okazja zaprezentowania polskiej kultury, historii i tradycji, prezentowania osiągnięć Polaków w Ameryce. Przez cały miesiąc w aglomeracjach zamieszkiwanych przez Amerykanów polskiego pochodzenia, organizowane są imprezy kulturalne poświęcone Polsce oraz amerykańskiej Polonii.

Zrodlo: dziennik.com

The idea to dedicate one of the months of the year promoting Polish culture in America, was born more than a quarter century ago in Philadelphia. The interest in our country in the United States was very strong  along with the growing strength and popularity of Solidarity – Solidarnosc.

Be proud Polak – show your colors

Październik Miesiącem Dziedzictwa Polsko-Amerykańskiego

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.