Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce

Lis 10, 2015 by

Polskie filmy w Chicago
W Chicago rozpoczął się 27my Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce. Ta cykliczna impreza jest nie tylko największym przeglądem polskich filmów w Stanach Zjednoczonych, ale na całym świecie.

Festiwal potrwa przez najbliższe dwa tygodnie, do 22 listopada. “New York Times” zalicza polski festiwal do pięciu najważniejszych imprez popularyzujących kino europejskie w Ameryce. Z kolei ogólnokrajowa telewizja ABC uważa go za wydarzenie kulturalne na wielka skalę. Festiwal w ciągu 27 lat zaprezentował ponad 1800 polskich produkcji i gościł blisko 600 przedstawicieli polskiego środowiska filmowego, pracujących na całym świecie.

Na tegorocznym festiwalu do obejrzenia jest ponad 60 polskich filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych oraz niemych. Publiczność chicagowska będzie mogła zobaczyć między innymi: „11 minut”, “Anatomia zła”, “Ciało”, “Chemia”, “Czerwony pająk”, “Karbala”, “Karski”, “Pilecki”, “Król życia”, “Żyć nie umierać”. Wiele z nich to najnowsze, niepokazywane jeszcze w USA produkcje, które są właśnie po swoich polskich premierach kinowych.

Za dwa tygodnie jury wskaże zwycięzców w poszczególnych kategoriach. Festiwal przyznaje dwa wyróżnienia: Nagrodę Złotych Zębów przyznawana przez jury publiczności najciekawszemu filmowi fabularnemu i dokumentalnemu oraz Nagrodę Skrzydeł, którą festiwal honoruje polskich artystów za całokształt dokonań w dziedzinie sztuki filmowej poza Polską.

Oficjalna strona festiwalu: www.pffamerica.org

Zrodlo:Dziennik.com

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *